Könyvtári könyv mint talált tárgyak osztálya : Kávészünet

Könyvtári könyv mint talált tárgyak osztálya

„Szeretem a könyvtárosokat, végtére is az ő kezükben van az irodalom. Jó könyvtáros meg jó középiskolai irodalomtanár nélkül – semmi sincs.”
(
Esterházy Péter Egy kékharisnya följegyzéseiből)

Azt (az éppen ma 72 éve született) Esterházy Péter óta tudjuk, hogy pedagógusok és könyvtárosok kezében van az irodalom.
De mi minden fordulhat még meg a kezében annak, aki kölcsönzött könyvekkel törődik nap mint nap?
Könyvtárosokat és olvasókat kérdeztem arról, milyen emlékezetes tárgyakra bukkantak már könyvtári könyvekben. Egészen szédítő (és olykor nagyon szórakoztató) válaszokra leltem.
A könyvtárosok világnapján ebből a gyűjtésből osztok meg néhány érdekességet.

Időutazók

Első utam Kanta Krisztinához vezetett, aki könyvtárunk állománygondozó osztályának vezető koordinátora. Nem csalódtam, mivel kérdésemre egy egész dossziét kaptam, az elmúlt 60(!) év találataival. Itt aztán volt Budapest könyvtárait felsorakoztató könyvjelző, Egyetemi Színpad 1974. januári műsornaptára, az egykori Pesti Barnabás (mai nevén Piarista utca) utcából.

A József körúti Aranypókban szinte napra pontosan 40 évvel ezelőtt egy olvasó melltartót vásárolt. A nyugta szerint a fehérnemű ekkor 106 forintjába került.


Ezen a régi szórólapon pedig azt láthatjuk, ahogy az Állami Gorkij Könyvtár (mai nevén OIK) „a volt Erzsébet-híd” közelébe hívogatja az olvasókat. Innen megállapítható, hogy a papír valamikor 1956 és 1964 között születhetett.
Tudniillik az 1903-ban épült Eskü téri hidat a második világháború idején, 1945. január 18-án felrobbantotta a német haderő. A pesti hídfőnél megmaradt pilon egészen 1960-ig, annak elbontásáig így festett:

Az újraépített Erzsébet hidat 1964-ben adták át.

Olvasók és könyvtárosok mesélték

Többi kollégámat is megkérdeztem az elmúlt évek emlékeiről.
A „klasszikusok” közt szerepelt a vonatjegy, blokk, bevásárlólista, orvosi lelet vagy recept. Sokszor kerülnek elő igazolványképek, családi fotók is.
De hajmeresztő találatok is akadnak. Szó szerint! Ugyanis előfordul, hogy hajra bukkanunk: szerencsés esetben csak egy emlékbe eltett hajtincs formájában, rosszabb esetben összeseperhető mennyiségben egy valószínűsíthető hajvágás nyomaiként.

Ha pénzt, értéktárgyat (ilyen akár egy ultrahangfotó is) találunk, felderítjük, kié lehet és visszaszolgáltatjuk jogos tulajdonosának. (A könyvjelzőkkel óvatosan! Az elveszett darabokkal szeretjük saját gyűjteményeinket bővíteni! :))

A könyvtárosok minden talált holmi mögé történeteket képzelnek el. Ezért varázserővel bír egy teljesen átlagos buszjegy vagy számla is.
Az elmúlt hetek nagy rejtélye például az volt számomra, mégis hogyan kerülhet bele egy határozottan nem gyerekkönyvtárból kölcsönzött, egyértelműen felnőttek számára írt könyvbe három bűbájos kislány – M. Laura, Benita és Sári – gyerekrajza…? És persze ezzel együtt az is, hogy kik lehetnek az alkotók és vajon hány évesek ma a lányok?

Milyen nyomot hagyunk?

Sajnos, alkalomról alkalomra feltűnnek kevésbé bájos, mulatságos helyett inkább tragikomikus elemek is.

Elszomorító, mikor csokoládémaszatot, kávéfoltot találunk a visszakapott könyveken.
Állományunk természetéből fakadóan különösen sokszor kapunk vissza „teleszótárazott” idegennyelvű könyvet, szövegkiemelővel tarkított tankönyveket és kitöltött feladatokkal gazdagított munkafüzeteket is.

.

 Ne hagyjunk a könyvekben kéretlen véleményt sem!
(Legutóbb a „Hogyan csábítsuk el a könyvtáros kisasszonyt?” című kötetnél találkoztam azzal, hogy egy előző olvasó kitartóan „végigjavította” a szöveget. Nem csupán általa vélt stilisztikai hibákat karikázott be és/vagy húzott alá, de még olyan – szerinte szellemes – megjegyzésekre is futotta, mint a „Rossz író leszek” című fejezet esetében a cím alá firkantott „Sikerült”).

Egy kölcsönkönyv – akár ismerőstől kapjuk, akár könyvtári példányról van szó – egy kicsit mindig mesél az előző tulajdonosáról.
Figyeljünk rá, hogy a visszaadott könyvvel együtt milyen történetet adunk tovább magunkról.
Legkönnyebben így tehető boldoggá egy könyvtáros – nem csupán a neki dedikált világnapon. 🙂

Parti O.

(képek forrása: https://bit.ly/3rrW6U3

https://bit.ly/3vlUmgg

A forrás nélküli képeket a bejegyzés írója készítette.)

Vélemények

Hozzászólás küldése